Sunday, June 23, 2013

Frugal Feats

Here are my Frugal Feats for the week of June sixth. Took Lil Bubba to a festival/farmers market. I won a free bottle of Cascade Ice sparkling water, a little flag, a pack of crayons and coloring page, a straw, balloon, and a coupon for six free DVDs at a local pawn shop.

Staying home all day today to conserve on gas.

The only grocery shopping done this week was at a liquidators. I found a flat of blackberries for $1.99. I brought them home and put them on a cookie sheet in the freezer till frozen. Then I put them in a reused whipped topping container for easy dispensing into smoothies. I also found six two pound containers of strawberries for $6.99. That made them fifty eight cents per pound! Does anyone know a good recipe for strawberry syrup?

 I was treated to dinner by one of our vendors at work. We ate from my meal plan all week except once when I splurged and we ate out yesterday for lunch.

These are the blackberries I bought so cheaply. They are huge.

 Pop in over at The Prudent Homemaker to read about how other folks are saving money. She has a great group of followers that have many frugal tips and advice. 

How did you save this week?

Linking up with.....


  1. Great tips! Would love to have you share it at our Ladies Only Blog Share link party - which has a summer theme this week! Visiting from Social Sunday! :)

  2. What a fun blog you have! I shall be a frequent visitor :)I love saving money and your great crafty tips!

  3. I love all your frugal finds and your can-do attitude!
    My week has been very frugal too....though I have to say it's not because of choice...but because we haven't landed jobs. :(
    Hope your week is Extraordinary!

  4. I'm so sorry to hear that. Hears hoping to you finding one soon:) Have a great day!

  5. Thanks for sharing at the Friday Follow Along. We found a deal last week that was half off all of a Super Kmart's food because they were closing the food department. We got a ton of food for half of the price.

  6. What great tips! My family as gone completely organic and we have never went through so much produce in our lives! I started going to the grocery store around 11 am...right after department heads get there and before the crowds. This always helps me find bananas marked down to 29 cents a pound! I go everyday and they comment that I must be baking banana bread because of how many I buy but it is all just for snacks! We go through about 3 bunches a day between smoothies, snacks, and extras (baked oatmeal). I got 4 bags of bananas the other day for $3! SCORE!!

    1. Great deal on the bananas Heather! How do you make baked oatmeal with bananas? It sounds delicious.